Una Mikuda ir viena no talantīgākajām rotu māksliniecēm jaunāko Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Metāla dizaina katedras absolventu vidū. Viņa ne vien pārstāvējusi LMA JOYA Mākslas rotu mesē Barselonā (kopā ar Rasmu Pušpuri un Ilzi Egli), bet arī pirmā no minētās katedras, kura saņem mecenātes Ināras Teterevas stipendiju mākslā. Pateicoties stipendijai viņa realizēja savu pirmo personālizstādi ”Sava Daba”, kas notika Alūksnes muzejā no šī gada 4.jūnija līdz 23.jūlijam.
Unas pēdējā izstāde “Inside out” atklāta BOLD Concept Store Tērbatas ielā 45A. Tā tapusi sadarbībā ar Teterevu fondu un ekspozīcijā redzama Unas Maģistra darba rotu kolekcija. Rotas apskatāmas no 22. augusta līdz 21. septembrim (vēl var paspēt)!
Izkopta kompozīcijas izjūta, precizitāte un labas idejas raksturo Unas darbus kopumā un kolekcijā “Inside out” visas šīs lietas satiekas vienkopus. Kompozīcijas izjūtu nevar iemācīties, labam māksliniekam tādai vienkārši ir jābūt. Šo izjūtu mākslinieks savā karjeras gaitā var izkopt līdz sīkākajam smalkumam. Ar kompozīcijas izjūtu šeit tiek saprasta spēja veiksmīgi izvēlēties proporcijas un sajust, kad ir vajadzīgs kāds elements, un kad labāk atstāt tukšu laukumu. Strādājot pie sava personīgā rokraksta izkopšanas Una ietekmējusies arī no saviem skolotājiem. Kā vienu no tādiem minēšu prof. Juri Gaigaini (1944.-2017.)
Viņš, kā Metāla dizaina katedras dibinātājs un ilggadējais vadītājs, ir skolojis teju visus jaunos rotu māksliniekus Latvijā. Viņam bija raksturīga augsta precizitāte gan darbos, gan dzīvē. Viņš bija viens no retajiem pasniedzējiem, kurš lekcijas akadēmijā nekavēja nekad. Viņa mīlestība un cieņa pret metālu iedvesmoja daudzus jaunos studentus, arī Unu. Sudraba baltā estētika un virsmas šmorēšana (uzkarsēšana līdz tik augstai temperatūrai, ka sudrabs jau sāk kust) bija iecienīti Gagaiņa piespraudēs. Kompozīcijas līdzsvarošanai viņš nereti iestrādāja nelielu akmeni, kā piespraudē „Pārdomas” (1998).
Una savā kaklarotā arī spēlējas ar faktūrām un izmanto nelielu akcentu – mazu akmentiņu, no centra novirzītu rotas labajā pusē.
Unai ir arī stila izteiksmē līdzīga piespraude Silent and Still, kurā akmentiņš lietots tieši centrā. Citā piespraudē Una izmanto nelielu salocītas sudraba plāksnītes fragmentu. Tas piekārts rotas apakšā, nobīdīts no centra uz labo pusi, izjauc rotas taisnstūra formu.
Unas lielākā veiksme kolekcijas “Inside out” tehniskajā risinājumā ir lāzermarķēšana. Eksperimentējot gravēt dažādos materiālos kā papīrs, sudrabs, varš un ūdens emulsija, viņa atrada veidu kā materializēt savu dienasgrāmatu. Māksliniekam tā ir pierasta prakse, tehniskie risinājumi pasaka priekšā mākslas darba izskatu. Nereti vislabākie darbi sākas ar interesi izmēģināt sevi kādā jaunā tehnikā.
Materiālu izvēlē Una ir radoša un reizē arī klasiska. Sudrabs ir fundaments ne tikai Unas kolekcijā “Inside out”, bet arī citos darbos. Protams, tas neizslēdz citu metālu klātesamību. Augusta vidū Una kopā ar LMA Metāla dizaina katedras vadītāju Arvīdu Endziņu un pasniedzēju Rasmu Pušpuri piedalījās emaljas mākslas simpozijā Kintai, Lietuvā. Tur tapa darbi ar emalju uz vara. Rotu kolekcijā “Inside out” dominē baltā estētika. Kolekcija ir tonāli niansēta, sudraba dzeltenīgi baltais vai vēsi pelēkais tonis ar sintētiskās auklas zilo akcentu; papīra toņi – dabīgi brūnais, zilais un ūdens emulsijas sterili baltais. Materiālu tonālo gammu papildina arī vara oksīds. Apdedzinātās zīdpapīra malas ļoti smalki ievij baltajā kaklarotā tumšāku toni.
Kā rakstīts Unas Facebook vietnē[1]: „kolekcija “Inside out” veidota kā autores personīgā dienasgrāmata kurā katra rota ir kā viena dienasgrāmatas lappuse un katrā rotā atspoguļota konkrēta emocija/sajūta/noskaņa.” Kopā septiņas piespraudes – “Trauslums”, “Vilšanās”, “Neticība”, “Bailes”, “Miers”, “Atkārtošanās” un “Noslēpums”. Rotas nav ilustratīvas, bet tās trāpīgi materializē katru no septiņiem vārdiem.
[1] https://www.facebook.com/UnaMikudaJewelry/